ماشین‌های خودران بین نجات جان راننده و عابر پیاده کدام را باید انتخاب کنند؟

google_self_driving_car_pressماشین‌های خودران از همین حالا در جاده‌ها تست می‌شوند. اما مسئله‌ی حساس و بحث‌برانگیزی درباره‌ی اخلاقیات آنها وجود دارد. آیا ماشین‌های خودران باید به هر قیمتی از سرنشینان‌شان محافظت کنند؟ یا آیا باید آنها را طوری برنامه‌نویسی کنیم که برای نجات تعداد زیادی از عابران، سرنشین را قربانی کنند؟ براساس نتیجه‌ی مطالعه‌ای که اخیرا انجام شده پاسخ این سوال «بله» است.

دانشمندان در یک نظرسنجی آنلاین از ۴۵۱ نفر پرسیدند که در صورت بروز یک تصادف اجتناب‌ناپذیر ترجیح می‌دهند سرنشین را قربانی کنند یا عابران را. وقتی نسبت این دو یک به یک بود، یعنی یک سرنشین در مقابل یک عابر پیاده، حدود ۷۵ درصد از پاسخ‌دهندگان گفتند که باید سرنشین نجات داده شود. اما وقتی تعداد عابران پیاده بیشتر شد، شرکت‌کنندگان نظرشان را عوض کردند. وقتی تعداد عابران پیاده ۵ نفر و سرنشین یک نفر بود، ۵۰ درصد از شرکت‌کنندگان گفتند که سرنشین باید حفظ شود. وقتی تعداد عابران پیاده ۱۰۰ نفر بود، این رقم به ۲۰ درصد کاهش یافت.

googlecar.0.0 Google-Self-Driving-Car-prototypeاین پاسخ‌ها با نتایج یک نظرسنجی دیگر هم هم‌خوانی دارند. در این نظرسنجی از ۲۵۹ نفر پرسیده شده بود که آیا خودروها باید برای حفظ بیشترین میزان حیات برنامه‌نویسی شوند. پاسخ‌دهندگان به این رویکرد از ۱۰۰ امتیاز به طور میانگین ۷۰ امتیاز دادند. اما وقتی از آنها پرسیده شد که آیا حاضرند خودرویی را بخرند که رانندگان را قربانی می‌کند، علاقه‌ی بسیار کمی نشان دادند.

با این حساب سیاست‌گذاران و شرکت‌هایی مثل گوگل و BMW با چالش‌ بزرگی رو به رو هستند. این شرکت‌ها از گسترش ماشین‌های خودران برای کاهش آلودگی و نجات جان افراد حمایت می‌کنند. با اینکه گروهی از افراد می‌گویند با وجود ماشین‌های خودران، جاده‌ها امن‌تر می‌شود، اما برنامه‌نویسی لازم برای تامین این امنیت مانع از راهیابی آنها به جاده‌ها می‌شود (منبع : دیجی مگ )

home-where.