“کودکان” شاخص و معیار سنجش امنیت در جامعه

در شماره پیشین مجله از امنیت فراگیر گفتیم و بیان شد در گفتمان چندوجهی” امنیت ملی” پاسداری از سرزمین و نظام و مردم در برابر دشمنان و نیز شامل حفاظت از حقوق شهروندی و ایجاد آرامش اجتماعی از طریق بسط فرصتهای عادلانه و پایدار برای همه مردم جهت نیل به توسعه و پیشرفت آنان می باشد.  و این پرسش مطرح شد که در عصر حاضر چه معیار و ترازویی برای اندازه­گیری امنیت فردی و اجتماعی در هر کشور وجود دارد؟

اجازه دهید فارغ از کم و کاستی ها و فاصله دور مابین وضعیت موجود کشور با یک جامعه پیشرفته و استاندارد خود را از قید زمان و محدودیتها آزاد کرده شاخص و معیار سنجش امنیت در” ایرانشهر” را به صورت زیر تعریف کنیم:

شهر من از امنیت خوبی برخوردار است چرا که کودک دبستانی من می تواند خود به تنهایی با دوچرخه از مسیر ويژه دوچرخه سواران به مدرسه برود، درس بخواند و برگردد بدون آنکه من نگران آسیب دیدن او از سوی فردی بزهکار و یا حادثه ای دیگر باشم چراکه همه شهر مراقبت حقوق کودک من است. راستی چه قانون خوبی داریم اینکه کودکان از 5 سالگی به دبستان می روند و در سه سال اول اصول زندگی فردی و اجتماعی، اهمیت قانون و وطن پرستی، آثار مادی و معنوی رفتارها و  اهمیت محبت و توجه به همنوعان را می آموزند آنهم بدون دلواپسی امتحان و نمره و فقط با زندگی کردن در محیط مدرسه. در این میان آرامش معلمان در این سالها با متعادل شدن درآمدهایشان را مدیون نگاه خوب دولت به اهمیت آموزش هستیم. آرامشی که باعث شده خانواده ها بدون دغدغه و نگرانی فرزندانشان را به معلمان بسپارند. چقدر عالی است که سالهاست اداره آموزش و پرورش هر منطقه شش ماه قبل از رسیدن کودک به سن مدرسه براساس پایگاه داده های خود که از بدو تولد کودک و براساس کد ملی اش برایش ساخته شده و در طول این سالها براساس محل سکونت خانواده اش به روز شده فهرست مدارس و امکاناتی که برای آموزش او در اختیار است را برای والدین ایمیل کرده و آنها کافیست انتخاب خود را در پاسخ ایمیل ارسال نمایند. یکی از موارد جالب این ایمیل پتانسیلهایی است که از طرف خانواده در کمک و پشتیبانی از مدرسه به صورت داوطلبانه گزارش می شود. پدری که می تواند در تعمیرات ساختمانی و یا تاسیساتی کمک کند و یا مادری که مدیر مجموعه ایست و می تواند امکان بازدیدی از یک صنف، شغل و یا حرفه را در اختیار محصلان مدرسه قرار دهد. یادم باشد در جلسه این ماه والدین و مربیان مدرسه  در خصوص پروژه عمرانی منطقه که از سوی شهرداری پیشنهاد شده و ممکن به دلیل همجواری آثاری بر کارکرد مدرسه داشته باشد نقطه نظرات والدین و مربیان و بچه ها را بگیرم و به کارفرما منتقل کنم. راستی چند سالی است که به درستی در شهر بعد از امکانسنجی هر طرح عمرانی و قبل از بودجه ریزی، آن طرح از سوی شهرداری نزد تمامی ذینفعان شامل کسبه و اهالی محل مطرح و پس از اعمال نقطه نظرات،  نهایی و مبنای اقدام قرار می گیرد. شاید یکی از دلایل اصلی نرخ بالای مشارکت مردم در انتخاب اخیر شهردار نیز حمایت از این رویه بوده است.

شهر من از امنیت خوبی برخوردار است چرا که کودک خردسال من که تازه راه رفتن آموخته به راحتی      می­تواند در پیاده رو­های کوچه و خیابان راه برود، سطح هموار و با کیفیت پیاده رو­ها  که هیچ چاله و گودالی از سوی سازمانهای بهره بردار آب و برق و گاز و … در آنها به حال خود رها نشده و سد معبری از سوی کسبه و مغازه داران در آن دیده نمی شود و مهمتر آنکه هیچ موتورسیکلتی در آن حرکت نمی کند این امکان را به وجود آورده است. بوستان ها و زمینهای ورزشی به شکل خوبی از سوی شهرداری در نقاط مختلف شهر وجود دارند  بدون آنکه مثل سالهای دور معتادی در آن دیده شود و یا معامله غیرقانونی مواد افیونی در آنجا صورت پذیرد. مسابقات ورزشی بین محلات شهر در مراحل نهایی خود است و منتخبین خود را برای المپیاد ورزشی بین شهرها آماده می کنند.

شهر من از امنیت خوبی برخوردار است به دلیل آنکه با تامین اجتماعی گسترده همه از حداقلها برخوردارند و روح کودک من با دیدن تصاویری از فقر و تبعیض خراش نمی یابد . سالهاست دیگر نه اثری از کودکان کار دیده می شود و نه از آنهایی که تا کمر در سطلهای زباله به دنبال رزق و روزی خود می گردند. مشاهده بهتر شدن روزانه  شاخص خط فقر و کاسته شدن از تعداد خانواده های نیازمند روی پرتابل اینترنتی به روز سازمان تامین اجتماعی و تعداد بیشمار نهادهای مردمی غیرانتفاعی که کمک حال دولت در ساماندهی این کار هستند خیلی امیدوار کننده است. سالهاست از فقر مطلق خبری نیست و روزشمار فقر نسبی نیز به عدد 21 روز رسیده و بیست و یک روز دیگر فقیری در کشور باقی نمی ماند.در این میان تغییر رویکرد سازمان تامین اجتماعی از ابتدای سال جدید برای توانمند سازی بیشتر ذینفعان خود از طریق سرمایه گذاری در صنایع پرسود و اشتغال زای کشور وارائه گزارشات شفاف ماهیانه از میزان درآمدها و سرمایه های سازمان امیدواری زیادی ایجاد کرده است.

شهر من از امنیت خوبی برخوردار است چراکه سالهاست برای دولت فرقی نمی­کند شهرم در کجای ایران است و توزیع کار و سرمایه و بودجه براساس جمعیت و پتانسیل اقلیمی هر شهری به شکل عادلانه و منصفانه توزیع می شود.

شهر من از امنیت خوبی برخوردار است چراکه وقتی سالهای قبل دانشگاهیان هشدار دوره خشکسالی و گرم شدن زمین را دارند دولت با برنامه ای علمی و عملیاتی از منابع موجود آب حفاظت کرد. برای استانهای حاشیه خلیج فارس و دریای عمان با ساخت و راه اندازی آب شیرین کن ها خیال جنوبیان را از تامین آب شربشان راحت کرد. با حفاظت از رودها و خراب کردن بعضی از سدهایی که اشتباه جانمایی شده بودند به مدد کشاورزان برخواست. البته الحق ماهم کم نگذاشتیم و وقتی دیدم حاکمان دلسوز این مردم و سرزمینند و قول و عملشان یکی است به حرفهایشان گوش کردیم و درست مصرف کردیم و چیزی کاشتیم که تاریخ شهرمان می گفت باید بکاریم و نه محصولی غریب از یک شهر دیگر.

شهر من از امنیت خوبی برخوردار است چرا که سالهاست نظام مشغول سرمایه گذاری و ساخت صنایع و کوچک و بزرگ در شهر مرزی من است و تازه قول داده تا زمانی که نرخ بیکاری به پایینتر از نرخ متوسط کشور نرسد اجازه دهد پدر کولبر من هرچقدر سخت و طاقت فرسا ولی با خیالی راحت از حفظ جانش کار کند.

شهر مذهبی من از امنیت خوبی برخوردار است و اگرچه سالهاست حرم آن عزیز در شهر من است اما تا همین چند وقت قبل فقر و جرم و حاشیه نشینی امانمان را بریده بود و مسئولان پشت نقاب ایمان، مردم را فراموش کرده بودند و حقایق را نمی دیدند. چقدر خوب شد که بالاخره از آن روز به بعد متولیان امور همچون آقایشان نسبت مردم رئوف شدند و مسلمانی کردند و آن کردند که دیگر اثری از فقر نماند و از دروازه ای که فقر رفت ایمان به شهر برگشت.

شهر من از امنیت خوبی برخوردار است چراکه سالهاست نظام جلوی عده ای ایستاد. عده ای که سلامت مردم را کالایی لوکس کرده بودن برای تجارت خود و درمان مردم رو سپر بلای خود. تافتگان جدا بافته­ای که درد مردم را نمی دیدند. شهر من از روزی امن شد که “بیمار و خانواده­اش دغدغه و رنجی، جز رنج بیماری نداشت”.

شهر من از امنیت خوبی برخوردار است و من همیشه از اهمیت پایبندی به قانون و راستی و صداقت با فرزندم صحبت می کنم و او خود در سراسر شهر از کوچه و خیابان و مدرسه شاهد رعایت این اصول از سوی دیگران نیز است. خوشبختانه در سالهای اخیر به دلیل سرمایه گذاری خوب در زمینه حمل و نقل شهری شاخص دسترسی  به سیستم آمد وشد ارزان و سریع باعث شده مردم کمتر از ماشین شخصی استفاده کنند و بیشتر شدن عرض معابر به دلیل پارک کمتر ماشینها در گوشه خیابان ها و کوچه ها باعث روانتر شدن تردد شده است. سالهاست چراغهای راهنمایی و رانندگی همگی با انرژی خورشیدی و به صورت هوشمند آمد و شد رانندگان را طوری تنظیم می کنند که دیگر خبری از بوقهای اعتراض رانندگان به ناحق پشت چراغ قرمز مانده و یا متوقف پشت سیستم رمپ میترینگ نیست. دسترسی خوب به ناوگان برقی جدید شهر عملاً استفاده از اتومبیل شخصی را از سکه انداخته. بخصوص که با طرحی که از پارسال  کلید خورد با افزایش چندبرابری قیمت سوخت و بسته های تشویقی خوب دولت و خصوصی شدن شرکت ایران خودرو اکثر ماشینهای بنزینی با خودروی ملی برقی جایگزین شده اند. جالب اینکه دیروز پس از مدتی زیاد دوباره شاخص آلودگی در ابتدای روز به حد اضطرار رسید که با تصمیم گیری سریع کارگروه مربوطه، عملاً تا بعدازظهر موانع برطرف و شاخص در حد معمول قرار گرفت.

شهر من از امنیت خوبی برخوردار است به دلیل آنکه دختر نوجوان من از دسترسی خوبی که به امکانات آموزشی و تفریحی  دارد خرسند است و می تواند به دنبال پرورش علاقه و استعداد خود در مسیر ساخت آینده اش برود، سالهاست نظام آموزش عالی جدول تعداد نیازمندی به فارغ التحصیلان دانشگاهی متناسب با نیاز بازار کار و صنایع کشور رادر رشته های مختلف منتشر می کند و هرساله پس از ارزیابی تعداد شاغلان جدید و میزان سرمایه گذاری انجام شده در حوزه های مختلف آن را به روز رسانی می­کند. وزارت امورخارجه هماهنگ با آموزش عالی فرصتهای شغلی در دیگر کشورها را بررسی و براساس هزینه-فایده فرصتها را به متقاضیان داخلی پیشنهاد می کند. درصدی از صندلیها هم به جذب دانشجویان خارجی اختصاص می یابد تا گوشه ای سرمایه موردنیاز دانشگاه ها را برای توسعه فضاهایشان تامین کند. دیشب گپی با پسرم زدم و از او درباره برنامه اش در 5 سال آتی پرسیدم. اینکه بین انجام خدمت سربازی که این روزها از شغلهای پردرآمد پسران است و یا تحصیل در دانشکده پزشکی  و یا کارکردن پس از اتمام دبیرستان کدام راه را مدنظر دارد شگفت زده ام کرد. او گفت نمی خواهد در رشته پزشکی ادامه تحصیل دهد بلکه رشته کشاورزی مدرن را به دلیل نیاز بیشتر کشور به این رشته انتخاب کرده و می خواهد همزمان با تحصیل، مزرعه کوچکی که پدربزرگش دارد را با کمک تسهیلات بانکی مناسبی که گرفته مدرن کند. پروپوزالش در خصوص کاهش مصرف آب تا 90 درصد و لیست محصولاتی که وارداتی هستند و ماه گذشته دولت جزییات مشوقات بانکی و مالیاتی که برای تولید آنها در کشور منتشر کرده را نشانم داد. راستی گفت که مزرعه را با نرخ خوبی از پدربزرگش اجاره می کند تا او هم راضی باشد.

شهر من از امنیت خوبی برخوردار است چراکه شهروندانش مسئول و پایبند به قانون هستند و برای مقابله با فقر گریبان دولت را رها نکردند. آنقدر مطالبات خود را به شکل درست و منطقی از حاکمان خواستند تا بالاخره شد آنچه باید. هر روزه روزنامه ها و رسانه ها به عنوان مدعی العموم بصورت دقیق و کارشناسی برنامه ها، طرحها ، افراد و قوانین را رصد می کنند و هرگونه قانون شکنی و فساد را به مردم گزارش می کنند. دروغ و فساد به یک تابو بزرگ تبدیل شده بطوری که عملکرد مسئولان بطور شفاف و به روز قابل رسیدگی است. چند سالی است که کلمات تبعیض و رانت و زور در دایره واژگان ما غریب و دور شده.

ما از امنیت خوبی برخورداریم و گزارشات صدا و سیما نیز این را نشان می دهد. راستی این رئیس جدید تلویزیون و رادیوی ملی عجب انسان فرهیخته ای است. چقدر خوب ایران را می شناسد و با تسلطی که به فرهنگ و تاریخ کشور دارد توانسته رسانه ای را مدیریت کند که جز 5 دانشگاه برتر کشور شود. چقدر خوب شد که ما پس از آنکه رسانه ملی تبدیل شده بود به رسانه “جمعی ازهمه” و نه “همگانی” تصمیم گرفتیم بودجه سالیانه آن را که از محل فروش نفت و گاز و مالیات تامین می شد نصف کنیم و به صداوسیما فرصت دهیم ظرف مدت 2 سال خود را به مردم نزدیک کند که رئیس قبلی نتوانست و رئیس جدیدش که جوانی شایسته با تحصیلات رسانه ای مرتبط بود و از خود مردم بود توانست. این روزها همه نگاه به تلویزیون ملی دارند و خود را در آن می بینند. به همین دلیل بود که در آخرین نظرسنجی همگانی به کمک تلفن همراه خود به افزایش 10 درصدی بودجه رادیو و تلویزیون ملی رای می دهم و در عین حال هم می توانم به صورت آنی آخرین نتیجه رای دهی را ببینم. خدا پدر و مادر آن دانشمند جوان نخبه کشورمان رو بیامرزد که فناوری بلاک چین را برای کل نظامات انتخاباتی کشور بومی کرد و گسترش داد. دیگه لازم نیست مثل سالهای قبل وقتمان مصروف صفهای رای دادن و منتظر شدن برای شمارش آرا شود تازه اینکه قبلاً رای ها را چطور شمرده می شد و مصلحت بود چطور گزارش شود بماند. در این سیستم جدید به محض رای دادن می توانی ببینی چند نفر رای داده اند و نتایج چیست.

دیشب زمان انتشار کتابچه یکی از احزاب جدید شامل مرامنامه، اهداف و برنامه آنها برای انتخابات آتی مجلس و دولت  بر روی سایت رسمی شان بود. از طریق پسرم با این حزب جدید که فارغ التحصیلان فنی دانشگاه های تهران موسسش هستند آشنا شده ام. برنامه های جالبی در نحوه افزایش شاخص های تامین اجتماعی و رفاه کشور، توجه ويژه به فرهنگ و هنر و همینطور 24 شاخه دیگری که همه احزاب متقاضی شرکت در انتخابات موظفند برنامه عملیاتی خودشان در آن زمینه را به اطلاع عموم برسانند، ارائه داده بودند. یکی از نقاط قوت این حزب پشتیبانی و حمایتی است که توانسته از سوی احزاب سنتی به خود جلب کند که آن هم به دلیل شفافیت سازمان حزبشان و شایستگی افراد و ارائه برنامه های دقیق و کار شده بوده است. در خصوص” ایجاد ارزش افزوده بیشتر از محل تسهیل گری مبادلات مالی به کمک ترویج پول ملی دیجیتالی کشور” طرحهایی ارائه داده بودند که به نظرم یکی از طرحها که تمرکزش بر پشتوانه سازی با ذخیره­سازی نفت و گاز خام کشور و صادرات محصولات فراوری شده بود خیلی جالب بود. یادم باشد در گردهمایی اینترنتی ماهانه این حزب شرکت کنم و از نزدیک سوالاتم را بپرسم شاید این بار تو انتخابات به نمایندگان این حزب رای دادم.

شهر من از امنیت خوبی برخوردار است چراکه در جای جای آن مسجد، کتابخانه و کتابفروشی و سینما و تئاتر وکافه و رستوران و نمایشگاه و گالری و موزه و موسیقی و هنر در دسترس همگان است. مردم خوشحالند و به خود و نظامشان افتخار می کنند. فرهنگ روزمره زندگی مردم هرچه بیشتر به فرهنگ چند هزارساله شان نزدیک می شود. شاخص کتابخوانی و دسترسی به انواع کتابها با هر نوع دیدگاه و سلیقه سیاسی و اجتماعی به شدت افزایش یافته، همگی مردم مسئول و مطالبه گر و دستگیر و مهربان و صلح طلبند. راستی صحبتهای دیروز مسئول امنیت خارجی مجلس که خود از قهرمانان ملی کشور در مسیر ریشه کن کردن فقر و بهبود فضای کسب و کار است را دیده اید: می گفت تهدیدات دشمنان خارجی روز به روز کمتر و محدودتر می شود چراکه نظام ساپورت و پشتیبانی خوبی از مردم کشور دارد و این شاخص اصلی در معادلات آنها در برخورد با ایران است.

این روزها که به دلیل تکمیل طرحهای زیرساختی کشور مثل قطارهای سریع السیر بین شهری، توسعه شبکه های خدماتی شهرها شامل آب و برق و گاز و انرژیهای نو همچون انرژی خورشیدی و بادی و … توسعه مترو و به روز رسانی و نگهداری مناسب راه ها و آزادراه های کشور عملاً کم کار شده ام و حوزه های جدید مهندسی مشاور را نیز که جوانهای شرکت اداره می کنند ، بیشتر فرصت یافته ام با خانواده ام باشم و وقت بیشتری داشته باشم صرف کار در Ngo هایی که عضوشان هستم کنم. این موضوع که برای کشور و فرزندانت بتوانی بدون چشمداشت مالی کار کنی و صد البته مهتر آنکه ساختار کلی کشور در این مسیر بوده و تاثیر­گذاری کار کردن انتفاعی و یا غیرانتفاعی هر فرد در پیشبرد اهداف جامعه قابل رصدکردن است خیلی لذت بخش است.

ایرانشهر سالهاست از امنیت خوبی برخوردار است چراکه از آن روز به بعد همه” من” ها تبدیل به “ما” شد برای آینده این سرزمین و کودکانش.